شنبه ۲۳ آذر ۹۸

سامسونگ، هایسنس و تی‌ سی ال اتحاد QLED را تشکیل دادند

۲۲۴ بازديد
سامسونگ، هایسنس و تی‌ سی ال اتحاد QLED را تشکیل دادند


کمپانی‌های سامسونگ، هایسنس و تی‌سی‌ال که از تولیدکنندگان پیشروی بین‌المللی تلویزیون محسوب می‌شوند، گرد هم آمدند و اتحاد QLED را تشکیل دادند؛ اتحادی که قرار است QLED را به رقیبی جدی برای OLED بدل کند.

تاکنون عبارت QLED به‌طور کامل در انحصار سامسونگ بود و در مورد آن دسته از تلویزیون‌های LCD این کمپانی به‌ کار گرفته می‌شد که از فناوری کوانتوم دات استفاده می‌کنند؛ اما به لطف اتحاد QLED، این روند تغییر خواهد کرد. هایسنس و تی‌سی‌ال با وجود آنکه از رقبای اصلی سامسونگ محسوب می‌شوند، از این پس عبارت QLED را برای آن دسته از نمایشگرهای خود به‌ کار خواهند گرفت که از فناوری کوانتوم دات استفاده می‌کنند. اتحاد QLED امکان مشارکت‌های آینده را بین تولیدکنندگان دیگری فراهم خواهد کرد که قصد ورود به اتحاد QLED دارند.

تشکیل چنین اتحادی یک حرکت بدیهی برای مقابله با ال‌جی محسوب می‌شود که اخیرا اتحاد مشابهی برای ترویج و گسترش تلویزیون‌های OLED، نزدیک‌ترین رقیب QLED، تشکیل داده است. اگرچه مدیران سامسونگ به صراحت در مورد احتمال صدور مجوز استفاده از عبارت QLED با سایر رقبا سخن می‌گفتند، احتمالا محبوبیت روزافزون OLED این کمپانی را در نهایت وادار به بستن چنین قراردادی کرده است.

شکل‌گیری اتحاد QLED در جریان نخستین دوره از گردهمایی بین‌المللی QLED در شهر پکن اعلام شد؛ این گردهمایی توسط اتاق بازرگانی محصولات الکترونیکی چین (CECC) میزبانی می‌شد. در این رویداد، کمپانی نانوتکنولوژی Nanosys هم نقشه‌ی راه خود را برای آینده‌ی فناوری کوانتوم دات به نمایش گذاشت. این نقشه‌ی راه، معرفی تلویزیون‌های QLED حقیقی به بازار مصرف‌کنندگان در آینده‌ را نیز شامل می‌شد؛ البته سران نانوسیس در مورد تاریخ دقیق معرفی این تلویزیون‌ها اظهار نظری نکردند.

تلویزیون‌های QLED کنونی در واقع نوعی تلویزیون‌ LCD هستند که در نمایشگر آن‌ها فیلتر کوانتوم دات به‌ کار رفته است که به‌واسطه‌ی آن، نور LED به‌منظور تولید رنگ‌های بهتر و در نهایت بهبود کیفیت تصویر و عملکرد تلویزیون، فیلتر می‌شود. در آینده تلویزیون‌های QLED حقیقی برای تولید تصویر، به‌جای استفاده از فناوری LCD، آرایه‌ای کامل از کوانتوم‌دات‌ها را به‌ کار خواهند گرفت. تلویزیون‌های QLED آینده علاوه‌ بر آنکه به روشنایی و رنگ‌هایی دست خواهند یافت که تنها کوانتوم‌دات‌ها قادر به تولیدشان هستند؛ عمق رنگ مشکی تلویزیون‌های OLED را نیز به نمایش خواهند گذاشت.  

در رویداد گردهمایی بین‌المللی QLED، سامسونگ، هایسنس و تی‌سی‌ال تعدادی تلویزیون QLED به نمایش گذاشتند که همگی در پنل خود از فیلتر یا صفحه‌ی کوانتوم‌دات بهره می‌‌برند؛ بنابراین هیچ‌کدام از آن‌ها QLED حقیقی نبودند. با این حال سامسونگ اطمینان می‌دهد که تلویزیون‌های LCD مبتنی بر QLED این کمپانی قادر به رقابت با تلویزیون‌های OLED موجود در بازار هستند. درنتیجه‌ی اتحاد QLED، در حالی که در انتظار ظهور تلویزیون‌های QLED حقیقی هستیم؛ به‌طور حتم در آینده‌ی نزدیک، شاهد افزایش تعداد تلویزیون‌های LCD مبتنی بر QLED در بازار خواهیم بود.

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.